Автор: посланик Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения (випуск 1981г., МП)
публикувано на 25.06.2020 в 14:07 на https://www.bloombergtv.bg
Интервю на Делян Петришки с Любомир Кючуков в предаването
„В развитие“
България трябва да отстоява повече позициите си в Европейския съюз. Това коментира Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването “В развитие” с водещ Делян Петришки във връзка със стартиралия дебат в България за бъдещето на ЕС.
“България трябва да търси партньори в подкрепа на своите позиции. Да преодолеем усещането, че всичко се решава някъде далеч от нас и за наша сметка”.
Кючуков смята, че България трябва да довърши своето пълноправно членство и да влезе в още две структури. Той посочи, че еврозоната е задължение на страната ни по договор, а не е избор. Кючуков добави, че втората структура е Шенген и обясни, че както мигрантската криза, така и кризата с Covid-19, много сериозно са разклатили шенгенската система.
Той каза още, че е оптимист за еврозоната.
По отношение на коронавируса Кючуков е на мнение, че Европейският съюз не е успял да реагира единно първоначално.
“Получи се много ясно разделение. Проблемите на здравеопазването се решаваха на национално ниво, а финансовите – на общоевропейско”.
Той посочи, че в момента в ЕС се обсъжда възможността за вземане на решения с мнозинство, отчитайки че рядко има единство.
“От друга страна, ако се върви към такова решение, това ще бъде наложено единство, а не реално единство”, коментира Кючуков.
Той смята още, че Европа на нациите рано или късно ще ескалира. Според него вече има тенденции в тази посока.
Що се отнася до разделенията в ЕС, той посочи, че едно от тях е разделението богати-бедни.
“Това разделение е и бягство на богатите – те не искат да плащат за развитието на по-бедните държави. Това на практика е тенденция и Brexit е пример за това – Великобритания излиза от ЕС именно по тази причина”.
Очаква се следващите две години между германското и френското председателството да са ключови за това какво решение ще се вземе за пътя на ЕС от тук насетне.
Целия разговор можете да видите във видеото: